A Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretében megújuló energia felhasználására, valamint épületenergetikai korszerűsítésekre lehetett pályázni az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében 2007 – 2013. között. Az ezen támogatás révén megvalósuló projektek csökkentik az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, amivel hozzájárulnak a fenntartható fejlődés, az élhetőbb környezet és a környezetvédelem célkitűzéseinek megvalósításához.
Igazgatóságunk Hódmezővásárhelyi Szakaszmérnöksége épületenergetikai fejlesztésére projektjavaslatot nyújtott be, mely pályázat uniós forrásból is finanszírozott vissza nem térítendő támogatásban részesült.
Projekt címe: |
Környezet és Energia Operatív Program
Épületenergetikai fejlesztések
KEOP – 5.3.0/A/09-2010-0294
Az ATI-VIZIG Hódmezővásárhelyi Szakaszmérnökség épületének energetikai rekonstrukciója
|
Kedvezményezett: |
Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság |
Projekt helyszíne: |
6800 Hódmezővásárhely, Dr. Rapcsák András utca 10. |
Támogatás összege: |
88.589.880.- HUF A támogatás összegének 85%-a a Kohéziós Alapból, 15%-a a Magyarország központi költségvetéséből származik. |
|
|
Közreműködő szervezet: |
ENERGIA KÖZPONT Nonprofit Kft.
1437 Budapest, Váci út 45/A 6. emelet
www.energiakozpont.hu
|
A projekt tervezett ütemezése: |
2012. május 17- 2013.március 31. |
Beruházás szükségessége:
A Hódmezővásárhely, Dr. Rapcsák András u. 10. szám alatti, helyi védettségű Generisch palotán - mely már hosszabb ideje működik az ATI-VIZIG helyi központjaként – indokolt a meglévő falszerkezetek hőszigetelése, tekintettel arra, hogy annak jelenlegi mértéke nem elégíti ki a jogszabályi minimum értéket sem. Ugyanez igaz sajnos a nyílászáró szerkezetekre és a padlásfödémre is: a homlokzati nyílászárók felújítására, a homlokzat hőszigetelésére, valamint az épület fűtési és elektromos rendszerének korszerűsítésére a korábbi felújítási fázisban nem került sor. A fűtési rendszer elosztó és hőleadó elemeinek műszaki állapota, életkora, üzemeltetési költsége és karbantartási igénye indokolja a kazánházi elemek és a radiátorok cseréjét. A világítás is nagyon elavult technológiailag: a jelenlegi állapot izzós lámpái igen rossz hatásfokúak.
A projekt célja:
csökkenteni az üzemeltetési költségeket, az üvegházhatású gázok kibocsátását és a karbantartási, javítási költségeket.
Az egyre csökkenő költségvetésből gazdálkodó állami szervek, így az ATI-VIZIG sem képes arra, hogy a fenntartási költségein kívül mást is fedezzen, ezért használja ki a vezetőség a 100%-os támogatási intenzitású pályázat adta lehetőséget.
Az üzemelési költségek csökkentésén túl lényeges szempont az is, hogy a modernizációval az épületet használók komfortérzete is növekedni fog, valamint, hogy az energetikai hatékonyság fokozása hozzájárul az energiaellátás biztonságának növeléséhez, az igen magas energiaimport-függőség mérsékléséhez.
A projekt keretében tervezett megvalósítandó fejlesztések műszaki tartalmának rövid összefoglalása:
1. Építészet:
- 1.1. Nyílászárók felújítása:
- az épület kapcsolt gerébtokos nyílászáróinak teljes cseréje, tokkal együtt
- az udvari homlokzati felületeken lévő ablakok helyett új, hőszigetelt üvegezésű, europrofilos tok és szárnyszerkezetű fa ablakok
- nyílászárók külső képének (elsősorban a belső udvarra néző homlokzatokon) egységessé tétele
- a bejárati ajtók hőszigetelő tok- és szárnyszerkezettel, valamint hőszigetelő üvegezéssel készülnek
- 1.2 A zárófödémek, valamint a padlástéri helyiségek határoló szerkezeteinek hőszigetelése
- 1.3. Homlokzat hőszigetelése:
- a külső térelhatároló nagyméretű tégla falazatokra 12cm dryvit hőszigetelés kerül, mely a technológiához tartozó glettelést követően mikro-szilikonos lélegző, vízlepergető homlokzatfesték bevonatot kap
- 1.4. A meglévő, megmaradó fa redőnyszekrények hőszigetelése
- 1.5. Külső redőnyök elhelyezése a déli oldalon
2. Gépészet:
- 2.1. Kazánok cseréje: 2 db, egyenként 45 kW-os kondenzációs fali kazánra
- 2.2. Hőleadók és szabályozószelepek cseréje
- 2.3. Épületgépészeti szabályozások
3. Villamosság:
- 3.1. Fénycsövek cseréje
- 3.2. Izzólámpák cseréje
A projekt jelenlegi állapota:
A beszerzések, közbeszerzések lezárultak.
Az építés megkezdéséhez szükséges valamennyi engedély a beruházó birtokában van; bejelentési kötelezettségeinknek is eleget tettünk a hatóságok felé.
A kivitelező Békés Drén Kft. (5630 Békés, Petőfi S. u. 20.) számára 2012. május 15-én adtuk át a munkaterületet.
A felújítás május 17-én megkezdődött:
- az udvari homlokzati felületeken lévő ablakok helyett új, hőszigetelt üvegezésű, europrofilos tok és szárnyszerkezetű fa ablakok beépítésével,
- a külső nyílászárók cseréjével
- a homlokzat hőszigetelésével - a külső térelhatároló nagyméretű tégla falazatokra 12cm dryvit hőszigetelés kerül, amely nemes vakolattal lesz bevonva.
Megkezdődött az épületgépészettel kapcsolatos bontási munka: a kivitelező leszerelte a régi kazánházat és a radiátorokat.