A Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretében megújuló energia felhasználására, valamint épületenergetikai korszerűsítésekre lehetett pályázni az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében 2007 – 2013. között. Az ezen támogatás révén megvalósuló projektek csökkentik az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, amivel hozzájárulnak a fenntartható fejlődés, az élhetőbb környezet és a környezetvédelem célkitűzéseinek megvalósításához.
Igazgatóságunk központi irodaházának épületenergetikai fejlesztésére projektjavaslatot nyújtott be, mely pályázat uniós forrásból is finanszírozott vissza nem térítendő támogatásban részesült.
Projekt címe: |
Környezet és Energia Operatív Program
Épületenergetikai fejlesztések
KEOP – 5.3.0/A/09-2009-0176
Energetikai hatékonyság javítására irányuló beruházás az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság Központi Irodaházában
|
Kedvezményezett: |
Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság |
|
6720 Szeged, Stefánia 4. Tel.: 62/599-599, Fax: 62/599-555, E-mail: titkarsag@atikovizig.hu, web: www.atikovizig.hu |
Projekt helyszíne: |
6720 Szeged, Stefánia út 4. |
Támogatás összege: |
95.649.532.- HUF A támogatás összegének 85%-a a Kohéziós Alapból, 15%-a a Magyar Köztársaság központi költségvetéséből származik. |
|
|
Közreműködő szervezet: |
ENERGIA KÖZPONT Nonprofit Kft.
1437 Budapest, Váci út 45/A 6. emelet
www.energiakozpont.hu
|
A projekt tervezett ütemezése: |
2012. április 01.- 2013. március 31. |
Beruházás szükségessége:
Az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság Szeged, Stefánia út 4. sz. alatti központi irodaháza 1883-ban épült: a külső nyílászárók fakeretei az évek során elhasználódtak, egyrétegű üvegezésük nem szigetel kellőképpen; a padlásfödém és a tető szigetelése csak részben, minimális anyagráfordítással történt meg a tetőszerkezet átalakításakor; a fűtési rendszer teljes bontásra és újjáépítésre szorul; a világítás technológiailag nagyon elavult.
A ma műemlék védettségű épület műszaki hálózatai és szigetelési elemei az elmúlt 30 év során elavultak, elhasználódtak, következésképp magas üzemeltetési költséggel működik: állapota korszerűtlen, nem felel meg az elvárható környezetkímélő elvárásoknak.
A projekt célja:
csökkenteni az üzemeltetési költségeket, az üvegházhatású gázok kibocsátását és a karbantartási, javítási költségeket.
A vezetőség a hőszigetelési paraméterek lényeges javítása, valamint az üzemeltetési, fenntartási költségek csökkentése érdekében döntött úgy, hogy felújíttatja az épület külső nyílászáróit, fűtési és világítási rendszereit, továbbá szigetelteti a padlást és a lapostetőt.
Ezekkel a rekonstrukciókkal a 5001m3-es fűtési légterű épületben jelentős energia-megtakarítás érhető el.
Az egyre csökkenő költségvetésből gazdálkodó állami szervek, így az ATI-VIZIG sem képes arra, hogy a fenntartási költségein kívül mást is fedezzen, ezért használja ki a vezetőség a 100%-os támogatási intenzitású pályázat adta lehetőséget.
A földszint egy részén jelenleg vendéglátó egység üzemel: Az ATI-VIZIG és a bérlő közös kazánja nem teszi lehetővé a pontos elszámolást. A pályázat keretei közt leválasztásra kerül a vendéglátó egység és az irodaház fűtési rendszere, úgy, hogy az irodaépület két új kazánnal fog működni; ezzel pontosan mérhetővé válik az irodaépület üzemeltetési költsége.
Az üzemelési költségek csökkentésén túl lényeges szempont az is, hogy a modernizációval az épületet használók komfortérzete is növekedni fog.
A projekt keretében tervezett megvalósítandó fejlesztések műszaki tartalmának rövid összefoglalása:
1. Építészet:
- 1.1. Nyílászárók felújítása:
- - a külső homlokzaton kapcsolt gerébtokos kivitelben hővédő üvegezéssel (Műemlék Hivatallal egyeztetve)
- - a belső homlokzaton kapcsolt gerébtokos kivitelben a külső szárnyakban 4-16-4-es hővédő üvegezéssel, a belső szárnyakban 1 rétegű üveggel; minden szárny záródásának javításával
- 1.2. Padlástér hőszigetelése 30 cm vastagságban hőtükrös kasírozással
- 1.3. Lapostető hőszigetelése 30 cm vastagságban hőtükrös kasírozással, vízszigeteléssel
- 1.4. Külső redőnyök elhelyezése
- 1.5 Kapubejáró hőszigetelés
2. Gépészet:
- 2.1. Kazánok cseréje: a tartalékképzés miatt a szükséges teljesítményt legalább 2 kazánra kell bontani
- 2.2. Csőhálózat javítása a bérlemények és a különböző funkciók egyedi ellátásának biztosításával
- 2.3. Hőleadók és szabályozószelepek cseréje
- 2.4. Épületgépészeti szabályozások cseréje
3. Villamosság:
- 3.1. Fénycsövek cseréje
- 3.2. Izzólámpák cseréje
- 3.3. Egyéb szükséges szerelési munkák